Pompy perystaltyczne

Pompy perystaltyczne należą do wyporowych pomp wirowych, są również nazywane pompami jelitowymi. Są to urządzenia przeznaczone do pompowania, transportu i dozowania mediów trudnych w pompowaniu. Unikatowa konstrukcja tego typu pomp pozwala na pompowanie szerokiego zakresu mediów, zarówno płynów ściernych zawierających elementy stałe, płynów korozyjnych, a także płynów chemicznie agresywnych, których lepkość wynosi do 40 000 cP a temperatura maksymalnie do 1200 C. Prosta konstrukcja pozwala na zastosowanie pełnej gamy jelit dopasowanych do najróżniejszych potrzeb i instalacji. Pompy tego typu nie posiadają uszczelnień ani zaworów, są natomiast blokowo podłączone do silnika przekładniowego.

Możliwość pracy na sucho. Samozasysanie na sucho, bez konieczności wcześniejszego napełnienia instalacji ssącej i samej pompy. Wysoka wydajność samozasysania. Możliwość pompowania mediów o wysokiej lepkości lub gęstości. Możliwość transportu cieczy o właściwościach ściernych, nawet jeśli zawierają duże elementy stałe. -Wysoka odporność chemiczna konstrukcji. Prostota działania, konserwacji i serwisowania. Możliwość dozowania medium.

W związku z szerokim spektrum pompowanych mediów, pompy perystaltyczne znajdują zastosowanie między innymi w: Ochronie środowiska. Przemyśle papierniczym i celulozowym. Przemyśle chemicznym i petrochemicznym. Przemyśle kosmetycznym. Przemyśle spożywczym. Rolnictwie. Przemyśle tłuszczowym i mydlarskim. Przemyśle garbarskim.

Jelita - Jelitem nazywamy zastosowany w pompach perystaltycznych gumowy wąż. Może on być wyprodukowany z wielu różnych elastomerów, m.in.: Neoprenu, EPDM, Hypalonu, Nitrylu a nawet gumy naturalnej. Rolki - Żeliwne rolki są zamontowane w centrum pompy i połączone ze sobą za pomocą specjalnej prowadnicy. Prowadnica pompy znajduje się na jej rotorze, który obracając się powoduje ruch rolek.