zalety pomp śrubowych

zalety pomp śrubowych

Szeroki typoszereg, wersja pionowa i pozioma, wiele wersji wyposażeniowych, różne napędy, różne materiały statorów, rotorów i korpusów, możliwość transportu cieczy o różnych lepkościach, szeroki wybór akcesoriów, możliwość zasysania, możliwość transportu cieczy z cząstkami stałymi
Pompy śrubowe W porównaniu z pompami odśrodkowymi, pompy wyporowe mają kilka zalet. Pompowana ciecz porusza się osiowo bez turbulencji, co eliminuje pienienie, które w przeciwnym razie występowałoby w lepkich płynach. Są również w stanie pompować płyny o wyższej lepkości bez utraty prędkości przepływu. Również zmiany w różnicy ciśnień mają niewielki wpływ na pompy PD w porównaniu z pompami wirnikowymi.

Obecnie powszechnie używane są dwa główne typy pomp śrubowych:

Pompa podwójna / podwójna śrubowa (pompa z podwójną śrubą) - Te pompy działają za pomocą dwóch współpracujących śrub, jak opisano powyżej. Pompa jest często wyposażona w koła zębate umieszczone poza komorą pompowania, które są smarowane olejem, aby zapewnić prawidłowe obracanie się dwóch śrub. Ze względu na konstrukcję, śruby nie muszą stykać się ze sobą, co pomaga przedłużyć żywotność pompy. Istnieje również trójwrzecionowa pompa śrubowa powszechnie stosowana w przemyśle nadmorskim i morskim do przenoszenia wysokociśnieniowych lepkich płynów. Trzy śruby, które obracają się w przeciwnych kierunkach, kierują ciecz do przodu w zamkniętej komorze i wzdłuż wrzecion śrub. Pompy są również używane do transportu lepkich płynów o właściwościach smarujących i do różnych zastosowań, w tym do wspomagania, palników, cyrkulacji, wtrysku paliwa, smarowania, hydrauliki olejowej i innych. Mniej powszechnie używana jest pompa jednoślimakowa, która wykorzystuje tylko jedną śrubę i ma bardziej ograniczone możliwości.