Pompy zębate

Pompy zębate są typem obrotowych pomp wyporowych. Działanie pomp zębatych oparte jest na zasadzie wyporu. Zębnik napędzany jest przez obracający się rotor. Przetłaczana ciecz zasysana jest w wolne przestrzenie pomiędzy zębami obu kół zębatych. Nachodzące na siebie zębatki (minimum dwie) wprawiają ciecz w ruch. Część ukształtowana w półksiężyc uszczelnia lukę pomiędzy kołami zębatymi, podczas gdy medium przepychane jest w kierunku strony tłocznej, a następnie wtłaczane poprzez koła zębate do króćca tłocznego.

Używane przy niskich i wysokich lepkościach, sprawdzają się przy tłoczeniu rozpuszczalników i paliwa, czy również asfaltu, czekolady, kleju itp. Teoretyczny zasięg lepkości pompe zębatych to 1 cP do ponad 1 000 000 cP. Pompa o zazębieniu wewnętrznym używa zębatek zewnętrznych oraz wewnętrznych. Ich smarowanie odbywa się automatycznie, poprzez tłoczone medium. Konstrukcja ta jest dość niezawodna, łatwa w obsłudze oraz konserwacji - jedynie dwie części są ruchome. Pompy te zazwyczaj posiadają conajmniej jedno łożysko. Konstrukcja pompy może być modyfikowana, m.in. zębatki mogą być dostosowane pod niską prędkość lub nadzywczajnie wysoką lepkość.

Wysokość podnoszenia pomp zębatych jest niezależna i jest proporcjonalna do prędkości obrotowej. Wydajność tych pomp jest taka sama w obu kierunkach obrotów. Obieg w pompach odbywa się bez drgań w armaturze oraz na zaworze i sprzęgle, ruch jest bezpulsacyjny oraz odbywa się bez spieniania. Pompy zębate idealnie nadają się to tłoczenia różnego rodzaju cieczy o różnych lepkościach (płyny, gazy, gęsty bitumin, środki chemiczne, olej grzewczy). Prawidłowa praca pomp bez zmiany kół zębatych przy przepływie wszystkich rodzajów medium.