Pompy zębate zastosowanie

Pompy zębate zastosowanie

Wysokość podnoszenia pomp zębatych jest niezależna i  jest proporcjonalna do prędkości obrotowej. Wydajność tych pomp jest taka sama w obu kierunkach obrotów. Obieg w pompach odbywa się bez drgań w armaturze oraz na zaworze i sprzęgle, ruch jest bezpulsacyjny oraz odbywa się bez spieniania. Pompy zębate idealnie nadają się to tłoczenia różnego rodzaju cieczy o różnych lepkościach (płyny, gazy, gęsty bitumin, środki chemiczne, olej grzewczy). Prawidłowa praca pomp bez zmiany kół zębatych przy przepływie wszystkich rodzajów medium.

Prosta budowa pomp zębatych, pompy te składają się z dwóch części ruchomych takich jak rotor, zębnik i jednego uszczelnienia wału. Pompy te posiadają bogatą bazę części wymiennych, które są dostępne z różnych wykonań materiałowych.

Pompy zębate

Pompy charakteryzują się trwałą konstrukcją o przedłużonej eksploatacji. Praca rotora odbywa się na niskich zakresach prędkości obrotowej.  Pompy w swojej budowie posiadają zewnętrzny zwiększony kozioł łożyskowy, który ma zadanie eliminować  siły osiowe i promieniowanie.

Większość modeli pomp zębatych dostępna jest z przyłączami w linii prostej a także pod kątem 900. Pompy są tak zaprojektowane żeby nie posiadały części gumowych, które mają styczność z tłoczonym medium. Wał pompy wykonany jest ze stali hartowanej. W pompach zębatych żeliwnych w mniejszych modelach rotor jest wykonany ze stali, natomiast w większych modela rotor wykonuje się z żeliwa steroidalnego. Dzięki tym cechom pompy te szczególnie nadają się do tłoczenia cieczy zawierających rozpuszczalniki, ciecze wysokotemperaturowe.

Obszar zastosowania pomp zębatych

Pompy zębate znajdują swoje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu:

  • Przemysł cukierniczy - tłoczenie kremów, polew, kakao, cukierków, 
  • Przemysł naftowy - tłoczenie benzyny, oleju napędowego, oleju smarowego oraz ropy naftowej,
  • Przemysł farb i lakierów - tłoczenie kleju, żywic epoksydowych,
  • Produkcja polimerów i pianek
  • Przemysł lakierniczy i atramentowy - farby drukarskie, lakiery, powłoki,
  • Przemysł farmaceutyczny - tłoczenie syropów, zawiesin,
  • Przemysł celulozowy i papierniczy - tłoczenie alkoholi, łógów, powłok,
  • Przemysł chemiczny - pozwala na tłoczenie różnego rodzaju związków chemicznych kwasów i zasad o dowolnej lepkości nie kolidujące z wykonaniem materiałowym pompy,
  • Przemysł dotyczący środków czystości - tłoczenie środków potrzebnych do czyszczenia powierzchni czynnych, środków higieny, oraz płynnych detergentów,
  • Przemysł spożywszy - tłoczenie masła, płatków, czekolady, masła kakaowego, glukozy, paszy dla zwierząt, oleju roślinnego oraz na koniec tłuszczu.

 

Pompy zębate znajdziemy jeszcze w wielu innych gałęziach przemysłu. Pompy potrafią pracować z cieczą o wysokich temperaturach idealnie nadają się do tłoczenia smoły, asfaltu.

 Pompy zębate zastosowanie