Pompy perystaltyczne opis


LavineriaLavineria


Odwiedzin: 159311

Dzisiaj: 30Pompy perystaltyczne

Pompy perystaltyczne należą do wyporowych pomp wirowych, są również nazywane pompami jelitowymi. Są to urządzenia przeznaczone do pompowania, transportu i dozowania mediów trudnych w pompowaniu.

Unikatowa konstrukcja tego typu pomp pozwala na pompowanie szerokiego zakresu mediów, zarówno płynów ściernych zawierających elementy stałe, płynów korozyjnych, a także płynów chemicznie agresywnych, których lepkość wynosi do 40 000 cP a temperatura maksymalnie do 1200 C.

Prosta konstrukcja pozwala na zastosowanie pełnej gamy jelit dopasowanych do najróżniejszych potrzeb i instalacji. Pompy tego typu nie posiadają uszczelnień ani zaworów, są natomiast blokowo podłączone do silnika przekładniowego.

Należy pamiętać o poprawnym dobraniu jelita do medium. Konieczne jest sprawdzenie ich kompatybilności chemicznej.

 pompy perystaltyczne  pompa perystaltyczna

Zasada działania

Pompy perystaltyczne należą do grupy samozasysających wyporowych pomp wirowych.

Elementem zasysającym i zarazem pompującym jest elastyczne jelito, które zlokalizowane jest między obudową pompy a rolkami wirnika, które są zamontowane na centralnej prowadnicy. Nacisk rolek na jelito powoduje przyciśnięcie go do obudowy, a w efekcie wytworzenie zamkniętych komór medium. Przesuwające się po obwodzie rolki powodują wyciśnięcie zawartości komór w kierunku strony tłocznej pompy. W momencie odpuszczenia nacisku rolki, elastyczne jelito powróci do pierwotnego kształtu, przy równoczesnym wytworzeniu podciśnienia po stronie ssącej.

pompa perystaltyczna zasada działania